Regler
Regler för futsal i spelformen 3 mot 3 med sarg.
I spelformen 3 mot 3 med sarg tillämpas inte:
- Ackumulerade frisparkar
- Västar för avbytarna
- Fyrasekunders regeln vid igångsättning
- Timeout
I spelformen 3 mot 3 med sarg finns ingen målvakt.
I spelformen 3 mot 3 med sarg används sarg eller nät runt planen.
Sargen/nätet måste vara i lämpligt material och konstruktionen får inte vara farlig för spelarna.
Regel 1: Spelplanen
Planytan ska vara 12–15 x 8–10 meter. Rekommenderad planstorlek är 15 x 10 meter. Ytan avgränsas med en sarg eller ett nät runt om hela planen. En mittlinje markeras med linje, platta koner eller tejp.
Målet
Målet ska vara mellan 1,5–1,8 x 1,0–1,2 meter. Till exempel Innebandymål eller 3 mot 3 mål från fotbollen.
Straffområde
Det finns inget straffområde i denna spelform.
Anpassning av spelytan
Om spelytan är en del av en större sporthall får spelytan anpassas proportionerligt utifrån planen.
Regel 2: Bollen
Bollstorlek 3 kommer användas.
Regel 3: Spelarna
En match spelas mellan två lag. Tre utespelare i varje lag får delta samtidigt i spelet. I spelformen 3 mot 3 med sarg finns ingen målvakt.
En match kan inte börja eller fortsätta om något av lagen har färre än tre spelare.
Avbytare
Rekommenderat antal avbytare i en match är tre till sju avbytare per lag men det styr man själv. Lagen får byta in samtliga avbytare. En utbytt spelare får komma in i spelet igen. Lagen får göra byten när spelet är igång, men de bör helst göra sina byten i en paus som domaren kommer blåsa av för. Byte sker i närheten av mittlinjen. En spelare som ska bytas in väntar utanför planen tills spelaren som ska bytas ut kommit av planen. Om något blir fel vid byte blåser domaren av spelet. Spelet startar igen med nedsläpp på mittlinjen.
Regel 4: Spelarnas utrustning
En spelare får inte använda utrustning som kan vara farlig eller ha på sig något som kan orsaka skada på sig själv eller på andra spelare. Grundregeln är att alla typer av smycken (halsband, ringar, armband, öronringar, läderband, gummiband etcetera) är förbjudna och måste tas bort. Att använda tejp för att täcka smycken är inte tillåtet förutom när det gäller nytagna hål i öronen eftersom smycket ej kan tas bort av medicinska skäl. Det är obligatoriskt för spelarna att bära:
● tröja
● byxor
● strumpor
● benskydd
● skor
Benskydden måste vara av lämpligt material som ger tillräckligt skydd. De ska täckas av strumporna. De två lagens dräkter ska ha färger som skiljer lagen från varandra och från domaren.
Regel 5: Domaren
Varje match leds av en domare eller ledare som ser till att spelreglerna följs. Domarens beslut är alltid slutgiltigt och ska respekteras av spelare, ledare och publik. Domaren får ändra ett fattat beslut fram till dess att spelet återupptas men spelare och ledare får inte påverka domaren att ändra ett fattat beslut.
Regel 6: Övriga matchfunktionärer
Tillämpas inte
Regel 7: Speltiden
En match består av en halvlek som är 12 min.
Regel 8: Spelets start och återupptagande
När det ena laget har gjort mål gör det andra laget avspark.
Vid avspark gäller följande:
● Alla spelare förutom den som lägger avsparken ska vara på egen planhalva
● Bollen ska ligga still på mittpunkten
● Spelarna i det lag som inte gör avspark ska vara minst tre meter från bollen tills bollen är i spel
● Domaren ger signal
● Spelet sätts igång genom att spelaren driver eller passar bollen på marken
● Bollen är i spel när spelaren har sparkat på den och bollen tydligt rör sig
● Mål kan inte göras direkt vid avspark
● Bollen måste passas till lagkamrat innan man får göra mål
● Om något blir fel vid avspark tas den om
Nedsläpp
Domaren släpper bollen på mittlinjen till en spelare i det lag som senast rörde bollen, oavsett var spelet stoppades. Alla andra spelare i båda lagen måste befinna sig minst tre meter från bollen till dess den är i spel. Bollen är i spel när den vidrör marken. Om något blir fel tas nedsläppet om.
Skadad spelare
Om en spelare skadas stoppar domaren spelet direkt. Det gäller oavsett om det är en frisparkssituation eller inte. Ledare får komma in på planen när domaren ger tecken. Domaren sätter igång spelet igen med nedsläpp på mittlinjen eller med en frispark där förseelsen begicks.
Övrigt
Om domaren stoppar spelet av någon annan anledning än de skäl som står i reglerna startar spelet igen med nedsläpp på mittlinjen. Om ett regelbrott inträffar när bollen inte är i spel ändrar det inte hur spelet sätts igång. Till exempel: har bollen gått ut till inspark, så sätts spelet igång med en inspark.
Regel 9: Bollen i och ur spel
Bollen är ur spel när
● Hela bollen har passerat mållinjen eller sidlinjen
● Domaren har stoppat spelet
Bollen är i spel vid alla andra tillfällen så länge den är kvar på spelplanen, även när den studsar mot domare, målstolpe, ribba, sarg/nät. Om bollen är fastlåst länge mot sargen/nätet ska domaren blåsa av spelet och sedan sätta igång spelet igen med nedsläpp på mittlinjen.
Regel 10: Mål
Det har blivit mål när hela bollen har passerat mållinjen mellan målstolparna och under ribban. Detta gäller under förutsättning att det lag som gör mål inte har gjort något regelbrott i samband med målet. När det blir mål pekar domaren mot mittpunkten med armen. Domaren behöver inte blåsa en signal med pipan om bollen tydligt är inne i mål. Domaren kan förtydliga med en signal om bollen är inne i mål och sedan studsar ut igen. Om domaren ger signal för mål innan hela bollen har passerat mållinjen ska spelet återupptas med nedsläpp.
Regel 11: Offside
Tillämpas inte
Regel 12: Otillåtet spel och olämpligt uppträdande
Domaren kan bara döma frispark för regelbrott som sker när bollen är i spel.
Domaren dömer frispark om en spelare bryter mot en regel eller gör något mot en spelare i det andra laget på ett sätt som domaren anser är oaktsamt, vårdslöst eller utfört med överdriven kraft. Varningar eller utvisningar tillämpas inte. En spelare som inte följer reglerna ska bytas ut av ledaren.
Regel 13: Frispark
Domaren dömer frispark för det ena laget när en spelare i det andra laget bryter mot en regel.
Vid frispark sätts spelet igång genom att en spelare driver bollen eller passar bollen på marken.
Mål kan inte göras direkt från frispark.
En frispark ska slås om ifall en spelare slår frisparken direkt mot det andra lagets mål eller i eget mål eller om frisparken görs fel på något annat sätt till exempel att spelaren driver bollen och skjuter mot mål eller petar bollen till en medspelare som skjuter bollen direkt mot mål. Frisparken ska också göras om ifall en spelare driver bollen direkt in i det andra lagets mål eller in i eget mål.
Om domaren dömer frispark närmare än tre meter från mållinjen ska platsen för frisparken flyttas bakåt
Det andra lagets spelare ska stå minst tre meter från bollen. Står en spelare närmare än tre meter uppmanar domaren spelaren att backa, men spelet får sättas igång ändå. Om spelaren rör sig mot bollen och stör spelet stoppar domaren spelet och låter frisparken gå om.
Regel 14: Straffspark
Tillämpas inte
Regel 15: Inspark
Domaren dömer inspark till det ena laget när det andra laget slår bollen över sidlinjen.
Mål kan inte göras direkt från inspark.
En inspark ska slås om ifall en spelare slår insparken direkt mot det andra lagets mål eller i eget mål eller om insparken görs fel på något annat sätt till exempel att spelaren driver bollen och skjuter mot mål eller petar bollen till en medspelare som skjuter bollen direkt mot mål. Insparken ska också göras om ifall en spelare driver bollen direkt in i det andra lagets mål eller in i eget mål.
Spelet sätts igång genom att spelaren driver bollen eller passar den på marken från den plats där bollen hamnade ur spel.
Det andra lagets spelare ska befinna sig på minst tre meters avstånd från bollen. Står en spelare närmare än tre meter uppmanar domaren spelaren att backa, men spelet får sättas igång ändå. Om spelaren rör sig mot bollen och stör spelet stoppar domaren spelet och låter insparken gå om.
Regel 16: Mållinjespark
Domaren dömer mållinjespark när hela bollen har passerat mållinjen efter det att den har rört vid en spelare i det anfallande laget. Detta gäller när det inte har blivit mål.
I spelformen 3 mot 3 finns ingen målvakt, och därför sätts spelet igång genom att en spelare driver bollen eller passar den på marken från den plats där bollen hamnade ur spel – på samma sätt som i Regel 15: Inspark
Regel 17: Hörnspark
Domaren dömer hörnspark när hela bollen har passerat mållinjen efter det att den har rört vid en spelare i det försvarande laget. Detta gäller när det inte har blivit mål.
Mål kan inte göras direkt från hörnspark.
En hörna ska slås om ifall en spelare slår hörnan direkt mot det andra lagets mål eller i eget mål eller om hörnan görs fel på något annat sätt till exempel att spelaren driver bollen och skjuter mot mål eller petar bollen till en medspelare som skjuter bollen direkt mot mål. Hörnan ska också göras om ifall en spelare driver bollen direkt in i det andra lagets mål eller in i eget mål.
Spelet sätts igång genom att en spelare driver bollen eller passar den på marken från hörnet där kortsidan möter långsidan i det hörn som är närmast den punkten där bollen passerade mållinjen.
Det andra lagets spelare ska befinna sig på minst tre meters avstånd från bollen. Står en spelare från det andra laget närmare än tre meter uppmanar domaren spelaren att backa, men spelet får sättas igång ändå. Om spelaren rör sig mot bollen och stör spelet stoppar domaren spelet och låter hörnsparken gå om.